Pieprzyk a czerniak - jak je odróżnić?

10.05.2023
Pieprzyk a czerniak - jak je odróżnić?Pieprzyk a czerniak - jak je odróżnić?

Czerniak i pieprzyki to dwa różne rodzaje zmian skórnych, które często są mylone. 
Jak je odróżnić i dlaczego to takie ważne?

 

Czym jest pieprzyk?

 

Pieprzyk to mała, płaska lub lekko wypukła zmiana skórna o jednolitym kolorze, która może różnić się kształtem i rozmiarem. Pieprzyki są ogólnie bezpieczne, ale należy je monitorować pod kątem wszelkich zmian, które mogą wskazywać na rozwój czerniaka. Pieprzyki są zwykle wynikiem nadmiernej ekspozycji na słońce lub starzenia się skóry i są uważane za częstą dolegliwość skórną. Jednak w niektórych przypadkach pieprzyk może przekształcić się w czerniaka, dlatego ważne jest, aby monitorować jego wygląd a w przypadku wątpliwości skonsultować się z dermatologiem.

 

Czym jest czerniak?

 

Czerniak to rodzaj raka skóry, który rozpoczyna się w komórkach skóry wytwarzających pigment (melanocytach). Czerniak może być śmiertelny, ponieważ może rozprzestrzenić się na inne części ciała, jeśli nie zostanie wcześnie wykryty i leczony. Objawy czerniaka obejmują: zmiany koloru, kształtu lub rozmiaru pieprzyka, wielobarwne plamy, obrzęk i ból w miejscu zmiany. Dlatego też regularne kontrole skóry i szybka diagnoza to klucz do wczesnego wykrycia czerniaka.

 

Jak odróżnić pieprzyka od czerniaka?

 

Na wstępie warto zaznaczyć, że pieprzyk sam w sobie nie jest czerniakiem, natomiast czerniak może przybrać postać pieprzyka. Niektóre ze znamion określa się jako niebezpieczne, ponieważ na ich tle może rozwinąć się nowotwór złośliwy. Te zaleca się profilaktycznie usuwać. Warto zaznaczyć, że czerniak może także powstać na skórze w miejscu, w którym wcześniej nie było żadnej zmiany barwnikowej. W grupie ryzyka najczęściej zalicza się osoby o jasnych i rudych włosach oraz o jasnej karnacji. Ich skóra łatwo ulega poparzeniom słonecznym.

 

Odróżnienie czerniaka od pieprzyka może być trudne, ale istnieją pewne charakterystyczne cechy, na które należy zwrócić uwagę:

 

Kolor: Pieprzyki są zwykle jednolitego koloru, podczas gdy czerniaki często mają wiele kolorów i odcieni.

 

Kształt: Pieprzyki są zwykle okrągłe lub owalne, podczas gdy czerniaki często mają nieregularny kształt.

 

Wielkość: Pieprzyki są zwykle małe, podczas gdy czerniaki często są większe niż 6 mm średnicy.

 

Zmiany: Zmiany w wyglądzie pieprzyka powinny być monitorowane, ale jeśli zmiana jest znaczna, może to wskazywać na rozwój czerniaka.

 

Bolesność: Pieprzyki zwykle nie są bolesne, podczas gdy czerniaki często powodują ból lub swędzenie.

 

Jeśli występują jakiekolwiek niepokojące zmiany, należy skonsultować się z lekarzem, który może zlecić badania i ustalić, czy zmiana jest czerniakiem czy pieprzykiem.

 

Kiedy udać się do dermatologa?

 

Pierwszym i najbardziej podstawowym krokiem w zapobieganiu złośliwym znamionom jest samokontrola. Pieprzyki u dzieci pojawiają się z wiekiem, ale u osób powyżej 35 roku życia liczba, kształt i kolor pieprzyków nie powinny się zbytnio zmieniać. Jesteśmy w stanie szybko stwierdzić, czy zmiana skórna różni się kształtem lub kolorem od innych pieprzyków. Powinniśmy skupić się na zmianach koloru i kształtu nieregularności. Jeśli zauważysz znaczącą różnicę, warto skonsultować się z dermatologiem.  Jeśli specjalista uzna pieprzyk za problem, może skierować Cię do chirurga onkologa, który wykona biopsję lub usunie pieprzyk do dalszych badań.

 

Jak umówić się do dermatologa?

 

Jeśli chcesz umówić się na konsultacje z lekarzem dermatologiem,
Zapraszamy do kliknięcia w poniższy link i wybrania najbliższej placówki

DERMATOLOG W CENTRUM MEDYCZNYM PROMEDICA

 

 

 

Pieprzyk a czerniak - jak je odróżnić?